Stadyum 974 Projesi

PROJE DETAYLARI

  • Tür: Hafif Çelik Yapı, Prefabrik Yapı

  • Tarih: Şubat 2022

  • Ülke: Katar

Konteynerden Stad

Dünya’nın en önemli spor organizasyonlarından biri olan FIFA Dünya Kupası, 2022 yılında Katar’da gerçekleştirilecek. Düzenleneceği coğrafya açısından önceki turnuvalardan farklı bir yere sahip olan 2022 Katar Dünya Kupası için çok önemli yatırımlar yapıldı ve tesisleşme anlamında çağdaş adımlar atıldı. Turnuvaya ev sahipliği yapacak olan stadyumlardan biri olan Stadyum 974, ismini Katar’ın uluslararası plaka kodundan alan ve aynı zamanda 974 adet konteynerdan yapılan bir stadyum olması ile dikkat çekiyor. Dünya Kupası finalleri için özel olarak inşa edilen ve çağdaş yapım teknikleri ile ön plana çıkan stadyum, turnuvanın ardından tamamen sökülerek Tunus’a hediye olarak gönderilecek. Bu ilgi çekici stadın bir diğer özelliği ise stada ait idari alanların ve güvenlik bölgelerinin yapımında kullanılan prefabrik ve çelik konstrüksiyonların ülkemizde üretilmesi.

Stadyum 974 Teknik Özellikleri

Katar’ın Doha şehrinde inşa edilen ve 30 Kasım 2021’de açılışı yapılan stadyum, 450 bin metrekarelik bir sahil alanı üzerine kurulmuştur. Modüler tasarımıyla FIFA Dünya Kupası tarihinin ilk geçici mekanı özelliğini taşıyan Stadyum 974’ün konsepti, Fenwick Iribarren Architects tarafından oluşturuldu. Küresel Sürdürülebilirlik Değerlendirme Sistemi (GSAS) tarafından dört yıldızla değerlendirilen stadyumun seyirci kapasitesi ise 40 bin.

Stadyum, Dünya Kupası seyircilerine kaliteli bir hizmet sunabilmek adına idari binalara, tuvaletlere, duşlara, terminallere ve giriş ünitelerine sahip olacak. Stadyumun işlevselliğini artıran bu alanların yapımında kullanılan prefabrikler ve çelik konstrüksiyonlar, İstanbul’da yer alan Özge Yapı’ya ait tesislerde üretildi.

Kaliteli Yapı Çözümleri ile Özge Yapı

Stadyum 974’ün idari binalarının ve çeşitli hizmet alanlarının yapımında katkısı olan Özge Yapı; tesislerinde üretilen prefabrikler ve çelik konstrüksiyonlar sayesinde çeşitli organizasyonlar için dayanıklı ve işlevsel çözümler üretir. Özge Yapı tarafından tasarlanıp üretilen yapıların en önemli özelliği, gerekli durumlarda sökülüp yeniden takılabilmeleridir. Böylelikle farklı yerlerde ve farklı organizasyonlarda kullanılabilen ve yapılara dinamizm kazandıran ürünler, pek çok sektörde işlevsel çözümler üretilmesine yardımcı olur.

Özge Yapı, geniş bakış açısı ve vizyonuyla dünya çapında hizmetler sunar. Siz de ayrıcalıklı hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.