Katar Lusail Stadyum Projesi

PROJE DETAYLARI

  • Tür: Prefabrik Yapı, Hafif Çelik Yapı

  • Tarih: Mart 2022

  • Ülke: Katar

  • Yer: Lusail

2022 yılının sonlarına doğru bütün dünyanın ilgisini üzerine toplayacak olan FIFA Dünya Kupası, bu yıl Katar’da gerçekleşecek. Hem coğrafi hem de kültürel açıdan bambaşka bir atmosfere sahip olacak olan Dünya Kupası’nın açılış maçı, 60 bin kapasiteli Al Bayt Stadı’nda oynanacak. Uluslararası futbol organizasyonlarının en büyüğü ve en görkemlisi olan Dünya Kupası’nın finali ise 18 Aralık tarihinde, Lusail kentindeki Lusail Iconic Stadyumu’nda oynanacak. 80 bin kişilik seyirci kapasitesi ile farklı kültürlerden binlerce futbol seyircisini buluşturacak olan stadyum; yeni nesil, çağdaş yapısı ile ön plana çıkıyor. Bu görkemli stadın Türkiye açısından önemli olan başka bir özelliği de stadyumun ofisleri, idari binaları, güvenlik ofisleri, geçiş noktaları, depoları ve sosyal alanlarına prefabrik ve çelik konstriksiyon yapılarının da İstanbul’da, Özge Yapı’ya ait tesislerde üretilmiş olması.

Lusail Stadyumu Teknik Özellikleri

İsmi gibi ikonik bir yapıya sahip olan stadyumun idari binaları, İstanbul’da demonte olarak üretilen çelik konstrüksiyon karkaslar, kaynak tekniği kullanılmadan, civatalı sistem ile ve yüksek yoğunluklu galvanize çelikten üretilmiştir. Şirketimiz bünyesindeki uzman teknik kadromuz ve deneyimli personellerin tasarladığı çelik karkaslar, kaliteli ve dayanıklı yapısıyla uzun ömürlü bir kullanım imkanı sunar ve gerektiğinde sökülüp yeniden kurulabilir. Bu özellikleriyle ön plana çıkan ve tercih sebebi olan sistem, Katar Dünya Kupası’nda da misafirlere güvenli ve konforlu bir maç deneyimi sunacak. Lusail Iconic Stadyumu’nun güvenlik ve ofis alanları, gişe ve geçiş alanları da dahil olmak üzere 12 bin 500 metrekarelik kapalı alan montajları, halihazırda devam ediyor.

Etkili Çözümleriyle Öne Çıkan Özge Yapı

Lusail Iconic Stadyumu’nun idari ve güvenlik alanlarının yapımında kullanılan çelik konstrüksiyonu üreten Özge Yapı, 1992’den beri üretmeye ve 100’den fazla ülkeye ihracat yapmaya devam ediyor. Bu anlamda metal ihracatçıları kategorisinde her sene ilk binde yer alan kuruluş, öncü firmalardan biri olarak Türkiye ekonomisine katkı sağlıyor. İnşaattan madene, gaz ve petrol kamplarından turizm yapılarına ve toplu konut projelerine kadar pek çok sektöre kaliteli hizmet anlayışıyla katkı sağlayan firma, spor ve eğlence dünyasındaki çalışmalarıyla da ön plana çıkmaya devam ediyor. Özge Yapı ayrıcalığıyla hazırlanan çelik konstrüksiyon ve prefabrikler; kaliteli, dayanıklı ve işlevsel özellikleri ile her sektörden kullanıcının hayatını kolaylaştırıyor. Temiz bir çevre için sürdürülebilir hafif çelik yapılar, Özge Yapı’nın avantajlarıyla birçok alanda ihtiyaçlar için akıllı çözümler sunmaya devam ediyor.